Blogger Backgrounds

SITCOMY

sitcom – rodzaj serialu komediowego w którym dominuje tzw. humor sytuacyjny. Akcja sitcomu rozgrywa się przez większość czasu w jednym pomieszczeniu. Rodzaj tej sztuki filmowej zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych.
Do amerykańskiej klasyki tego gatunku należą takie hity jak Pełna chata, Świat według Bundych, Krok za krokiem, Przyjaciele, Kroniki Seinfelda oraz wiele innych.
Pierwszym sitcomem nakręconym w całości w Polsce był 13 posterunek z Cezarym Pazurą w roli głównej. Najnowszym jest serial Hela w opałach
W sitcomach często (choć nie zawsze) występuje śmiech publiczności po każdym z gagów.

---------------------------------------------------------------------------------


-------------------------------------------------------------------------------


Według obecnego trendu ścieżka dźwiękowa ze śmiechem występuje prawie zawsze. Realizuje się to na różne sposoby:
• kręcenie z udziałem publiczności, jak w teatrze (np. Świat według Bundych czy Miodowe lata)
• wyświetlanie gotowych materiałów publiczności (np. Latający cyrk Monty Pythona)
• nakładanie sztucznego śmiechu (np. Świat według Kiepskich)
Ze względów oszczędnościowych obecnie dominuje trzeci sposób.
Zdarza się, że sitcomy są serialami trwającymi wiele lat, mającymi kilkaset odcinków, jednak jeżeli telewidzom nie spodoba się serial, jak np. U fryzjera wyświetlany w TVP2, wtedy sitcom zazwyczaj jest kończony po kilku lub kilkunastu odcinkach (czy jak to się dzieje w Stanach Zjednoczonych - po jednym lub dwóch sezonach).
Odcinki sitcomów na ogół są ze sobą powiązane jedynie bohaterami i miejscem akcji (chociaż zdarzają się czasem wspomnienia i dzielenie jakiejś historii na dwa lub więcej odcinków). Nie rzadko też zupełnie sobie zaprzeczają (np. zmieniona biografia jakiegoś bohatera, czy zakończenie typu koniec świata).
Nazwa sitcom pochodzi od angielskiego wyrażenia situation comedy.
------------------------------------------------------------------------------




----------------------------------------------------------------------------------

Niestety, seriale mają również wady. Przede wszystkim jest to zatracanie obrazu rzeczywistego świata – widzowie przestają rozróżniać, co jest fikcją telewizyjną, a co prawdziwym życiem, nierzadko nie zauważają różnicy pomiędzy wykreowaną rolą, a prawdziwą osobowością aktora. Zbytnie utożsamianie się z bohaterami seriali doprowadza do sytuacji, kiedy nie potrafimy żyć własnym życiem. 'Podziw dla serialowych bohaterów i potrzeba stania się choć trochę podobnymi do nich zwykle nie kończy się na tylko czysto zewnętrznej manifestacji swojej sympatii do danej postaci. Jej sposób zachowania i styl życia równie chętnie są powielane przez wiernych widzów. Wybór studiów, zawodu czy sposobu spędzania wolnego czasu w wielu przypadkach ma swoje uzasadnienie właśnie w wysokiej oglądalności którejś z produkcji.'* Zaczynamy się uzależniać od danego serialu, spędzamy przed telewizorem coraz więcej czasu, a nieobejrzenie nawet jednego odcinka powoduje w nas frustrację – dochodzi do konfliktów z innymi członkami rodziny, którzy wolą obejrzeć coś innego lub chcieliby spędzić czas w inny sposób.
Seriale komediowe prezentują płytki humor, wyśmiewane są wartości i postawy przeciętnych ludzi. Fabuła seriali jest pisana wg schematów, przewidywalna, porusza mało ambitne tematy. Sztuką jest odnaleźć w tym wszystkim złoty środek i dać się wciągnąć w wymyśloną rzeczywistość.
 
 
* „W życiu jak w serialu”, Justyna Szymańska, Portal o2.pl Wiadomości [W życiu jak w serialu]